Malaezu.ro

Sunderland – Arsenal 1 – 3, Sau Cum s-a Născut Maşina de Goluri

Nu s-a terminat încă etapa a patra din Premier League, însă s-au jucat mai mult de jumătate din meciuri. Au jucat cele două rivale din Manchester, Arsenal dar şi noua echipă a lui Chiricheş – Tottenham Hotspurs. În timp ce United trece de Crystal Palace cu un 2 – 0 sec, rivala City reuşeşte doar un egal fără goluri pe terenul celor de la Stoke. Tottenham, fără internaţionalul român în lot, datorită problemelor cu permisul de muncă, câştigă acasă contra celor de la Norwich cu 2 – 0, iar Arsenal câştigă la pas un joc dominat cap-coadă, 3 – 1 la Sunderland.

A fost debutul lui Özil pentru tunari, neamţul jucând titular la primul său meci în Premier League. Oferă trei pase de geniu în primele 45 de minute: două dintre ele îl au ca destinaţie pe Theo Walcott care îl bombardează pe Westwood, goalkeeper-ul celor de la Sunderland. Înainte de ratările britanicului însă, Giroud fructifică prima pasă a noului său coleg, deschizând scorul încă din minutul 11. După o primă repriză dominată de Arsenal în totalitate, după ce l-ai văzut pe Özil dându-şi sufletul pentru noua sa echipă, pe Walcott alergând frenetic pe banda dreaptă şi pe Giroud înscriind încă o dată, constaţi că în capitala Angliei ia naştere o nouă maşinărie de goluri, construită atent de cuplul germano-francez.

Gol dincolo de graniţele Londrei

Are patru goluri în primele patru etape din Premier League; câte unul pe meci. Astăzi a mai oferit şi un assist, pe lângă reuşita din debutul partidei. Este Olivier Giroud, cel mai în formă francez al momentului, luându-i faţa chiar şi lui Ribery şi fiind cu mult peste rivalul său pe post de la naţională, Karim Benzema. Ceva cu adevărat interesant despre vârful lui Arsenal este faptul că acesta este la primul său gol înscris în afara capitalei Angliei, de când joacă pentru tunari. Nu cred că mă hazardesc dacă afirm că, menţinându-se pe aceeaşi linie a constanţei, Olivier se poate bate cu mai marii Premier League-ului la titlul de golgheter în acest sezon.

Ramsey, aducătorul de Apocalipsă

Umblă o legendă pe net cum că, odată cu fiecare gol marcat de galezul Aaron Ramsey, o vedetă urmează să moară ziua următoare. Desigur că e doar o legendă. În acest sezon de Champions League, Ramsey a marcat în play-off-ul contra turcilor de la Fenerbahce, iar ziua următoare 1.500 de sirieni au fost ucişi. În această seară însă, tunarul a reuşit o dublă de excepţie. După ce în minutul 49 Koscielny comite un fault prostesc în careu iar Gardner restabileşte egalitatea în teren din penalty, acesta o aduce pe Arsenal în avantaj. 20 de minute mai târziu Ramsey înscrie un gol superb din afara careului, pentru 2 – 1, iar în minutul 76 face 3 – 1 în favoarea londonezilor. În stilul ăsta, ar cam fi cazul să ne pregătim de Apocalipsă, zic.

Despre cum a fost arbitrul…

Martin Atkinson a arbitrat partida; e un arbitru bun, părerea mea, un arbitru de top în Regat. Dar a avut o zi mai proastă. După o primă repriză arbitrată impecabil, şi un debut de parte secundă gestionat perfect (a acordat un penalty absolut valabil pentru gazde în minutul 49), englezul s-a cam pierdut pe drum. Anulează un gol valabil al gazdelor pentru a acorda o lovitură liberă la o fază la care putea lăsa lejer avantaj. Fluieră de câteva ori în defavoarea jocului apoi, ţinând cont că totuşi suntem în Premier League, însă duce cu bine meciul la bun sfârşit. De felicitat însă tuşierul care anulează corect un gol marcat din offside de cei de la Sunderland. N-a fost cea mai reuşită prestaţie a lui Atkinson, însă nu-l vei auzi niciodată pe Di Canio după meci acuzând arbitrajul.

Ce s-a mai întâmplat prin EPL

Manchester United s-a impus acasă, 2 – 0 contra celor de la Crystal Palace, care au terminat meciul în zece oameni. Van Persie a deschis scorul din penalty, iar Rooney a stabilit scorul final după o lovitură liberă batută impecabil. Fellaini a debutat şi el pentru diavolii roşii în minutul 62, pe un stadion ale căror tribune erau mai pline de peruci negre şi creţe decât de tricouri ale gazdelor. De reţinut este că albanezul Adnan Januzaj a debutat la prima echipă a lui United la vârsta de 18 ani, în aceeaşi zi în care a debutat şi legenda acestora, George Best. Eriksson a debutat şi el cu o pasă de gol pentru coţofenele de la Spurs, într-un meci în care Sigurdsson a încheiat socotelile cu o dublă: Tottenham – Norwich 2 – 0. Despre fotbaliştii români ce evoluează în Anglia nu se pot spune prea multe, având în vedere că Pantilimon este eterna rezervă a lui Hart la City, Tamaş nu mai prinde lotul celor de la West Brom, iar Chiricheş încă nu poate evolua pentru Tottenham datorită întârzierii permisului de muncă. Echipa fundaşului stânga român Răzvan Raţ – West Ham – încă nu a jucat în această etapă, însă este puţin prbabil că al nostru va fi titular.